Василь Деревінський "В'ячеслав Чорновіл"
Вид-во "КСД", (2017)
Вид-во "КСД", (2017)
"...Потрібна не тільки незалежна Україна, але й Україна демократична. А шлях до демократії у сфері адміністративно-управлінській якраз і полягає в децентралізації влади, передачі значного обсягу її зверху вниз".
Василь Деревінській - доктор історичних наук, професор Київського університету, дослідник історії українського визвольного руху, етнонаціональної політики, біографістики. Автор понад 120 праць.
Я належу до того покоління українців, які ім'я "В'ячеслав Чорновіл" чули тільки з вуст людей похилого віку із мрійливо замруженими очима. Зазвичай далі вони зітхали і говорили про нещасливу українську долю. В повітрі, особливо останнім часом, висить одне-єдине питання - а що б могло бути, якби?.. Якби тоді, у буремному 1991, Чорновіл переміг на виборах? І хоч цього ми вже не дізнаємось, проте більше дізнатися про нього, як людину і політика, ми в змозі і в цьому нам зарадить саме ця книга.
Сьогодні, коли українська нація зрозуміла важливість і значимість своєї самоідентифікації, коли трагічні події згуртували і поставили на правильні рейки народ, потрібно нагадати людям хто з великих українців заклав перші цеглинки в побудову демократичної і суверенної України. Одною з таких постатей є В'ячеслав Чорновіл. Перший політв'язень, який очолив обласну раду ще при червоних. Чоловік, який попри заслання не зламався і продовжив роботу на благо України. Створив і очолив партію, якій довіряли українці від заходу до сходу. Був у "конструктивній опозиції" до влади Кравчука, попереджав світ про загрозу з боку РФ. Робив усе, що в його силах, аби побудувати, захистити, зміцнити країну, яку він так любив. І хоч життя Чорновола трагічно обірвалось, ідейний спадок його живе.
На цю книгу потрібно налаштуватись і дійсно хотіти її прочитати. Будьте готові до партій, комітетів, ухвал, законів, постанов, зустрічей, засідань і т.п. Сухий, майже енциклопедичний виклад зрідка рятують ч/б фото Чорновола в різні періоди його життя. Все-таки потрібно було написати цікавіше, адже є про що! З бонусів особисто для мене: спілкування Чорновола з Собчаком, думка В.Ч. щодо Чорноморського флоту і ситуація з В.Ч., в якій І. Драч показав свою справжню сутність. Якщо чесно, то мені було страшно читати цю книжку. Страшно тому, що питання, порушені Чорноволом, не вирішені досі і призвели до того, що ми маємо станом на зараз. В'ячеслав Чорновіл це наріжний камінь фундаменту української держави. Людина, яка все своє життя присвятила боротьбі за незалежність, а згодом за демократію і процвітаючу країну. Ідеї В'ячеслава Чорновола не втратили актуальності, так що однозначно варто прочитати книгу, щоб переосмилити наше з вами сьогодення.
"Категорично заперечуючи надання політичних прав регіонам чи утворення політичних автономій, В'ячеслав Чорновіл наголосив на необхідності невідкладного розширення економічного самоврядування областей".
"Чернишевський про це колись дуже добре сказав, що коли починаються якісь внутрішні негаразди, тоді необхідно покликати з печі російського мужика, викликати його патріотичні почуття та шукти десь турка зовнішнього, щоб він не бачив турка внутрішнього. Ось так виховувався сторіччями народ. Презирство до інородців, хохлів".
"Нам потрібна така національна політика, - говорив він (В.Ч.), яка допомогла б кожному громадянину самому (і я це підкреслюю) відчути органічну потребу вивчити державну мову й гордитись знанням цієї мови".