вівторок, 25 вересня 2018 р.

Не плач, Тарзан

Катаріна Масетті - "Не плач, Тарзан" / Katarina Mazetti - "Tarzans tårar", 2003


     "Справа була от у чому. Коли береш, потрібно давати щось натомість, інакше загрузнеш у боргах".

     Я давно шаную творчість Масетті (див.відгук "Сімейна могила"). Тільки їй властиве вміння поєднувати комічне з трагічним неабияк "бере" читача і плутає його, змішуючи грішне з праведним. Це мені і подобається. Ще подобається те, що вона описує життя простих людей без витребеньок  і захмарних казок, описує ситуації, в яких був кожен хоча б раз, і, мабуть тому вона така близька своїм читачам. 
     Головні герої цього роману - вчителька малювання на пів-ставки Маріана і успішний бізнесмен Янне. Янне їздить на ламборгіні, крутиться у вищих колах і живе сам для себе. В той час, як Маріана ледь зводить кінці з кінцями, а на додачу має двох малолітніх дітей і чоловіка-шизофреніка. Починається все з того, що Маріана буквально падає на голову Янне, невдало впавши з тарзанки. А закінчується...А невідомо чим закінчується, бо Масетті майстер ставити три крапки. Нам лишається лише спостерігати за дуже непростими і специфічними стосунками, поки вони тривають. Кому з них вони принесуть задоволення, а кого розтопчуть? Що спільного в цих людей і як віднесеться до них життя? На жаль, на ці питання ніхто не має відповідей.
     Автор як завжди не поскупилася на колоритних шведів в своїй книзі. Чого вартий трудовик Йонте, з ногою, яка не випрямляється; Єнні, мати-одиначка, яка шукає своє щастя на сайтах знайомств; Шарлотта, високопосадовець в ЄС, яка вирішила змінити своє життя, etc. Окремий плюс роману в тому, що в ньому п'ятеро оповідачів, що дозволяє нам бачити історію з різних ракурсів, а саме: Маріана, Янне, Біллі (син М.), Белла (донька М.) і Міке (чоловік-шизофренік М.). Сама по собі книга не велика, її легко можна подужати за кілька годин та і сенсу глибокого в маси вона не несе. Однак якщо замислитись, вона зачіпає важливі питання. Що таке кохання і чим воно відрізняється від звички чи відданості? Як навчитися бути щасливим? Як змінити своє життя і т.п. В головних героїв роману воно геть різне, але проблема одна - вони нещасні. Зо дня на день вони проживають своє життя, допоки воно ж не дає їм шанс і не дарує їм зустріч, тим самим пропонуючи відкритися новому досвіду. Буде важко, незвично, страшно і дивно, але варто спробувати. Бо інакше все знову піде по колу і залишиться лиш у спогадах. У спогадах про літо, тарзанку і жінку, яка впала на тебе з неба.
     "Останнім часом мені почали подобатись жінки, які дратують мене: політиканші, які розмахують руками, експерти з гендерних питань, усілякі...ну так, усілякі тітки накшталт Тарзан".

     "Я подивилась на картку: "Ян Відінг" - і все, тільки номер мобільного в самому низу. Стопудово в нього модний телефон з кольоровим екраном. На таких грають в рулетку, знімають на відео родичів і заповнюють податкову декларацію. Не перериваючи бесіди".

четвер, 6 вересня 2018 р.

Повернення з Африки

Corinne Hofmann - "Back from Africa"/ Корінна Хофманн - "Повернення з Африки", 2003

     "Ти зможеш зробити все, якщо пробуєш"

     Корінна Хофманн, в заміжжі Лепарморійо, (1960) - швейцарка німецького походження, яка вийшла заміж за воїна з племені Масаі. Magnum opus - "Біла Масаі". Книга "Повернення з Африки" є другою з чотирьох автобіографічних книг про Африку. У 2005 році першу книгу Хофманн "Біла Масаі" було екранізовано.
     Мені завжди буде цікаво читати про Африку. Напевно тому, що живучи в цивілізованій країні, іноді хочеться відчути вітер пригод, запах небезпеки та велич екзотики. На цей раз я в Кенії, точніше вже в кенійському аеропорту з Корінною та її однорічною донькою Напіраі. Корінні тривожно, вона боїться, що їх не випустять з країни, але все минає добре, хоч і не без складнощів. Вони проходять паспортний контроль і нарешті сідають на літак до Швейцарії з надією, що новий день принесе їм краще майбутнє.
     Ця книга написана жінкою, яка 4 роки жила в Кенії. Якось, будучи  там у відпустці з нареченим, Корінна побачила воїна з племені Масаі, в якого закохалась, вийшла заміж і народила йому дитину. Ці події повністю описані в дебютному аавтобіографічному творі Хофманн "Біла Масаі". Наша ж книга починається з фактичної втечі автора до рідної Швейцарії. А далі зустріч з батьками, пристосування до колись звичного, а тепер такого далекого ритму життя і головне - боротьба за право залишитись в країні. 
     Читати розповідь було цікаво головним чином тому, що сюжет не є вигаданим, це справжня історія, яка сталася на початку 1990-х. Це досвід жінки, яка пройшла з дитиною на руках важкий і довгий шлях; яка не здалася і тому зараз вона та, ким є - успішна і самодостатня медійна персона.  А ще вона вважається головноою феміністкою Швейцарії! Книга безперечно корисна, в ній Корінна описує всі перепони, з якими зіткнулася вдома: проблеми з пошуком роботи, проблеми з грошима, свій довгий адаптаційний період...Та попри все вона знайшла в собі сили не тільки встати на ноги, а ще й стрибнути вище голови. "Якби мені тоді, коли я жила в саморобній хатині в глушині Кенії, сказали, що я буду відомою письменницею, я б покрутила пальцем біля скроні", - її слова зараз. А ще вона сумнівалась, що в майбутньому побачить свого колишнього чоловіка-кенійця, але побачила і навіть познайомила його з донькою. Особисто я винесла з цієї книги її головний посил - якщо вийшло в мене, то вийде і у вас. Книга заряджає мотивацією і цілеспрямованістю, вражає впертістю і стійкістю героїні. А головне, коли ви думали, що Корінна вас вже нічим не здивує, вона вирішила підкорити "дах Африки" - Кіліманджаро, про що детально напише в бонусній главі. Хочеться сказати, що нашому суспільству потрібно більше таких книжок, де жінки постають не другорядними персонами чи подружками головних героїв, а сильними особистостями, які самі вершать свою долю. Ви ж будете читати такі книги, правда?
Лкетінга Лепарморійо і Корінна Хофманн

     "Я годинами сиділа в нашій хатці і нікуди не виходила, лише грала з Напіраі. Коли мені треба було в туалет - чоловік мене супроводжував. Вийти кудись самій було на межі фантастики".

     "І знову я вражена, як спонтанне рішення може змінити твоє життя, зламати звичний побут і прокласти нову дорогу. Це тільки питання достатньої сміливості зробити ці зміни".