Bernhard Schlink - "Der Vorleser"/ Бернгард Шлінк - "Читець", (1995).
Видавництво "Фоліо", 2016.
"Можливість показати пальцем на винуватців не рятувала нас від сорому. Зате долала пов'язані з цим страждання".
Бернгард Шлінк (Bernhard Schlink) - німецький письменник і правник 1944-го року народження. Починав з детективних романів, які були вельми успішні. Єдиний німецький письменник, популярність якого в Європі та США порівняна з феноменальним успіхом П.Зюскінда.
Я вірю в те, що книга обирає читача, а не навпаки. Бо якось так вже стається в моєму житті, що цікава мені література приходить до мене вчасно і, відповідно, лишається в мені надовго. Цей роман не став винятком, бо ж як може лишити байдужою книга про післявоєнних німців? Головною темою роману є згубне кохання. Любовний зв'язок між 15-літнім і 38-річною. Він - випускник старших класів. Вона - кондуктор трамваю. Вони разом і проводять час так, як їм заманеться. А ще він їй читає.
До книги я не мала упередженого ставлення, бо ще не бачила екранізацію (де, кажуть, неперевершена Кейт Вінслет), тож сповна могла іти за автором із заплющеними очима. Раніше не читавши Шлінка, тепер я розумію чому він такий популярний. Бернгард Шлінк має майже унікальну здібність "тримати" свого читача і "чіпляти" його якимось, здавалося б, другорядним моментом у книзі чи нашвидко сказаним словом. Розповідь роману охоплює майже 40-річний період і за цей час, окрім любовної гілки сюжету, перед нами постає осмислення різними поколіннями німців злочинів періоду Голокосту і війни, розрив у поглядах між батьками і дітьми. Шлінк намацав саме ту суперечливу тему, яка і зараз викликає палкі суперечки і дискусії у всьому світі. Напевно саме тому, його роман не втрачає своєї актуальності і видається рік за роком. Якщо вже дуже коротко, то це одна з найпронизливіших книг з усіх, які я читала. Сухо, пронизливо, влучно, і тому так прекрасно.
"Я піднімаюсь сходами і тисну на дзвінок. Але двері не відчиняю. Я прокидаюсь і тільки знаю, що поклав руку на кнопку дзвінка і натиснув на неї".