Charles-Louis de Secondat, Baron de La Brède et de Montesquieu - "Lettres persanes"/ Шарль-Луї де Монтеск'є - "Перські листи" (1721)
"Якщо при м'якому управлінні народ такий же слухняний, як і при суворому, то варто обрати перше; значить воно більш розумне, а суворість тут ні до чого".
Шарль-Луї де Монтеск'є (1689-1755) - французький правник, письменник і політичний мислитель. В працях та поглядах Монтеск'є представлено витоки лібералізму. Один х тих, хто заклав основи ідеології сучасних форм представницької демократії. За " принципом Монтеск'є" влада в правовій державі поділяється на законодавчу, виконавчу і судову, а король (президент) повинен очолювати виконавчу владу.
Чого очікуєш від книги з такою назвою? Передусім, екзотики, східного шарму, опису неспішного життя персів серед інтриг, політичних змін і спокусливих жінок. Та не так сталося, як гадалося і замість того, щоб читати про Персію, ми з вами читаємо про Європу з листів персів, які, власне, нею подорожують :) Але по порядку. На початку 18 ст. двоє персів, Узбек і Ріка, полишають рідну Персію, тому що одному з них загрожує небезпека від недоброзичливців. Ці двоє вимушених переселенців мандрують європейськими країнами, листуючись один з одним та зі своїми друзями. Окрім того, Узбеку довелося покинути власний гарем і він часто листується з головним євнухом і дружинами, намагаючись утамувати біль розлуки (16+ :) ) У своїх листах перси пишуть що вони бачили, де були, що здивувало їх. Описують цікаві зустрічі, обговорюють державний устрій, дискутують щодо релігії. Особисто мене розсмішило порівняння персіянок і француженок, позабавило відношення французів до журналів і привело у захват бачення персів (автора) процвітання народу. Подорожуючи досі незвіданими для них країнами, Узбек і Ріка відкривають для себе цілий новий світ і чимдалі вони просуватимуться, тим сильнішою ставатиме їхня туга за рідною домівкою.
Монтеск'є первершив усі мої очікування, зізнаюсь я вам. Кожен лист це суцільне зосередження мудрості і точних спостережень. А що, розумний хід - вкласти в уста своїх героїв критику політичного життя Франції! В усіх листах, будь то казка, притча чи щось інакше, зашифровано багато резонансних подій тодішнього політичного і економічного життя. Неприхований сарказм, обурення, жорсткі оцінки, - недарма книга була заборонена, хоч і виходила скаженим тиражем. Книга чудова, бо містить рядки, над якими смієшся, рядки, після яких відкладаєш книгу і замислюєшся і рядки, якими відверто насолоджуєшся. Монтеск'є вартий, щоб його прочитали. Почніть з "Перських листів" і нехай сонце завжди сяє у вас на шляху!
про французького короля: "Він любить нагороджувати тих, хто йому служить, але однаково щедро оплачує як старанність, або, вірніше, неробство придворних, так і важкі походи полководців; часто він виділяє людину, яка допомагає йому роздягтися або подає йому серветку, коли він сідає за стіл - а не того, хто бере для нього міста і виграє битви".
"Четвертий акт правосуддя, який повинен застосовуватися частіше за інших, заключається у відмові від союзу з народом, що надає привід до скарг. Це покарання відповідає вигнанню, встановленому судами з метою видалення виновного з суспільства. Таким чином, государ, від союзу з яким ми відмовляємось, виключається з нашого суспільства і перестає бути одним з його членів".
"Люди, яких вважають приналежними до обраного суспільства, відрізняються від інших лише тим, що вони мають більш витончені пороки, і, мабуть, тут справа така ж як з отрутами: чим вони тонші, тим небезпечніші".
Немає коментарів:
Дописати коментар