вівторок, 19 лютого 2019 р.

Перевал Дятлова

Анна Матвеева - "Перевал Дятлова или тайна девяти"/Анна Матвєєва - "Перевал Дятлова або таємниця дев'яти", 1999.

     "Говорящий не знает, а знающий не говорит". Невідомий автор.

     Анна Матвєєва - Анна Олександрівна Матвєєва - (1972), російська письменниця, журналіст, редактор. Мешкає в Єкатеринбурзі.
     Близько тижня не могла сісти за відгук. Десь глибоко в моїй голові вперто роїлася думка про легкий егоїзм з мого боку - отак сидіти на теплій кухні, підсьорбуючи чай і писати про цю трагедію. Аж он. В цьому році рівно 60 років з того часу. Надворі лютий. І хоча я народилася в тисячах кілометрів від осередку катастрофи, я змалку чула про них. Тому коли натрапила в мережі на цю книгу, одразу прийнялася читати.
     Це не збірка документів, а роман. Цей художній прийом навмисно створений, аби читач більше заглибився в історію і проникнувся нею. Взагалі це розслідування, "облачённое" в тіло роману для більш широкого кола читачів.
     Уявіть собі лютий 1959 року. Група студентів Уральського політеху йде через перевали невисокого, але суворого Уралу маршрутом вищої категорії складності. Студентів веде Ігор Дятлов.
Зліва направо: Ігор Дятлов (23 роки), Зінаїда Колмогорова (22), Рустем Слободін (23), Юрій Дорошенко (21), Георгій Крівоніщенко (23), Ніколай Тібо-Бріньоль (23), Людмила Дубініна (20), Семен Золотарев (38), Олександр Колеватов (24), Юрій Юдін (вижив, бо зійшов з дистанції на початку шляху через травму ноги).  

     Все б нічого, але хлопці й дівчата не виходять на зв'язок. Через деякий час їх все ж таки починають шукати. І знаходять. Розкиданих. Скалічених. Мертвих. Палатка розрізана з середини, видно залишки двох вогнищ, провізія і гроші на місці. Що сталося тоді на перевалі? Що змусило вибігти роздягнених студентів з палатки? Хто ще був там? Чому в них дивний відтінок шкіри і чому такі страшні травми? Книга відповідає на всі ці питання.
     Знаєте, я рада, що прочитала цю книгу, підкреслюю, саме цю, бо більше за все боялася дилетантства і пропаганди. Тут цього немає. Немає безпідставних здогадок, а є лише обґрунтована і аргументована версія, яка припускається найбільш вірогідною. Книга в 300 мобільних сторінок перенасичена архівними документами, спогадами пошуковців і близьких загиблих. Це дозволяє побачити повну картину. Відчайдушну боротьбу за життя, відчай, страх, безвихідь. Ми живі, поки хтось пам'ятає нас, тож пам'ятаймо групу Дятлова. Нехай спочивають з миром.
     "Найдорожче - право прожити власне життя. Навіть якщо наприкінці його не те, про що мріяли в юності".

четвер, 7 лютого 2019 р.

Жінка, яка лягла в ліжко на рік

Сью Таунсенд - "Жінка, яка лягла в ліжко на рік"/Sue Townsend - "The woman who went to bed for a year", 2012.

     "Життя надто складне аби проживати його на самоті"

     Сью Таунсенд/Susan Lillian Townsend - (1946-2014) - британська письменниця, драматург, сценарист. Вид-во Старого Лева у 2013 році видало її "Таємний щоденник Андріана Моула" (перший твір з сеії про нього).
     Звичайний день британської провінції. Єва випровадила усіх на навчання і роботу, навмисно залила томатним супом свій улюблений стілець і лягла в ліжко. Без вагань і пояснень. В туфлях-лодочках.
     Перше моє знайомство з автором і одразу така дивна і інтригуюча назва. Тоді я ще не знала, що основна "фішка" Таунсенд - баланс на межі абсурду на фоні нашого щоденного побуту.
     Єві близько 50-ти, має чоловіка-астронома, дорослих близнюків, які скидаються на циників-аутистів, мати, свекруху, а ще вона має величезне бажання лягти у м'якеньке ліжко і з головою вкритися ковдрою. Так вона проводить дні, тижні, місяці...Знайомиться з коханкою чоловіка, заводить нових друзів, стає зіркою районного масштабу, а заодно переосмислює все своє життя аби змінитися назавжди.
     На обкладинці російського видання значиться короткий відгук від Daily Mail - "Я сміявся доки не розплакався". Але це не означає, що це комедійний роман, зовсім навпаки. Звісно є кумедні моменти, які витягують з тебе посмішку, але британський гумор, знаєте :) Ексцентричний вчинок Єви ставить все догори дригом і водночас розставляє все на свої місця. Головним чином в голові Єви. Головна героїня не зійшла з розуму, вона просто втомилася. Втомилася бути непомітною і непоказною прислужницею, не мати права голосу, жити ніби не своїм життям. "Кошмарный упрощенец" чоловік, жорстока родина і яскраво-біла кімната, - ось де зараз Єва. Якщо коротко, то ця книга для мене - інструкція на 500 сторінках як занапастити власне життя, а прокинутися аж у 50. Автор написала як на мене мудрий, місцями кумедний роман про наші потаємні бажання. Додам від себе особисто - не відкладайте бажане на потім, живіть серцем, щоб потім не довелося провести рік у ліжку!