неділя, 28 травня 2017 р.

Український Донбас

Тарас Чухліб "Донбас - давня земля України" (2015)
Вид-во "Кліо"

     "Згідно достовірних письмових джерел українці почали боротися з татарами і росіянами (московитами/москалями) за право володіти Диким Полем з кінця XV ст., а вже за пів-століття, у 1546 році, історичний документ свідчив, що "на Полі козаків багато: і черкасців, і киян..., вийшли на Поле".

     Тарас Васильович Чухліб (1966) - український історик, доктор історичних наук, провідний науковий співробітник Інституту історії України НАН України, директор Науково-дослідного інституту козацтва, громадський діяч, культуролог, краєзнавець, дослідник воєнної історії України, Польщі і Туреччини. 
     Важко писати відгук на історичну літературу, та я все-таки спробую. Перед вами невелике науково-популярне видання, яке має на меті ознайомити вас з історією українського Донбасу. Книга поділена на три розділи. Перший "Степові лицарі Дикого Поля", розповідає про важливе географічне розташування регіону, який знаходиться на перетині торгових шляхів; про перших козаків Донецького степу, україно-московські бої і навіть про Байду-Вишневецького. Другий розділ говорить сам за себе - "Освоєння українцями земель Донбасу". Ну, і третій розділ "Запорозька Січ на сході України" розповідає про адміністративний устрій Січі, кордони і т.д. Цікаво, що завдяки цій книзі я дізналась багато такого, чого не знала раніше. Наприклад, те, що саме на сході України, в степах, козаки розробили власну оригінальну систему сповіщення про напад ворогів, яку в подальшому розповсюдили по всій країні. Мені, як східнячці, читати було дуже цікаво. Весь час читання я уявляла себе десь у 1640-х, чула удари литаврів, іржання коней...В цій книзі ви прочитаєте про тактику ведення бою козаками, як у 1640-х козаки громили росіян у Дикому Полі, як московські чиновники скаржилися польському королю на козаків і писали "Список обидньій", як мешканці сучасних Донеччини та Луганщини приєдналися до повстання Брюховецького, як козаки заснували на Донбасі рибний та солеварний "бізнес", як середньовічний історик описав українське село Маріупольського повіту і багато-багато іншого! Якщо хочете відкрити для себе маловідомі сторінки нашої історії, то ця книга точно для вас. Що цікаво, серед козацьких прізвищ на Донбасі я знайшла одне дуже подібне до прізвища мого прадіда. Хтозна, може, я козацького роду? )
     "Доволі частими, як свідчать джерела, були вилазки українського козацтва в Московське царство, "на мордовські та череміські міста".

     "Багато козаків зуміли потрапити до фортеці, стрибаючи роздягненими в Дон і пливучи під водою на спині з очеретиною в роті".

Немає коментарів:

Дописати коментар