неділя, 2 квітня 2017 р.

Цариця Карпат

М.М.Дирда, ЧСВВ "Ясна Гора в Гошеві"/Fr.Mark N.Dyrda, OSBM "The Luminous Mounth of Hoshiv"
Вид-во ОО.Василіян, Нью-Йорк, 1972
     "Гора Ясна, де прекрасна Діва сіяє,
      З своїм Сином улюбленим всіх там приймає"

     Кажуть, в більшості випадків, книги приходять до нас в правильний час. Блукаючи книжковим сайтом української діаспори, мені потрапила на очі дана книга про Гошівський монастир. Забігаючи вперед скажу, що я була на Ясній Горі, прогулювалась територією монастиря і так мені було там добре і легко, що я без вагань взялась за цю книгу, прагнучи хоч трохи поновити ті відчуття.
     Автор (М.М.Дирда) написав цю книгу на чужині у 1972 році, "щоб оновити жевріючий у душі спомин про дні слави, коли Ясна Гора в Гошеві сяяла цілій країні". В час написання книги там був дитбудинок, а  колись...Між містечком Болехів і містом Долина на Прикарпатті лежить стародавнє село Гошів, яке було засноване у 1464 р. У 1506 році в селищі побудовано монастир, та через часті напади та пожежі вирішено було переселитися на гору, де й судилося статись усім чудесам, що їх дарувала ікона Божої Матері. Власне, після чудес люди і назвали це місце Ясною Горою.
     В книзі подається легенда отримання монастирем цієї ікони (досить цікава), надається безліч документальних свідчень людей, які зцілились від божевілля, паралічу, язв, сліпоти і т.д. Кожен сам обирає у що йому вірити. Вірити чи ні в ці чудеса - діло ваше, я сама ще на роздоріжжі, тож просто продовжу. Сам монастир належить до греко-католицької конфесії, ЧСВВ (чину святого Василія Великого) і має назву Василіянський монастир Преображення Господнього.
     В книзі описується життя монастиря від часу його побудови до...кінця його діяльності у 1950. Більшовицькі кати поспилювали хрести, вилучили все майно, забрали землю та арештували всіх ченців. Тому автор у 1972 і тривожиться за майбутнє Ясної Гори, тому і болить йому серце. Сьогодні ми вже знаємо, що до 1978 там був дитбудинок, в церкві склад, а в монастирських келіях - база відпочинку. І тільки на початку 1990-х почалось відродження життя монастиря на пожертви. Освячення відродженої церкви відбулося 1996 року. Український іконописець отець Ювеналій Мокрицький кілька років відтворював у Римі копію ікони Владичиці Ясної Гори, оригінал якої був загублений у війну. Освятив ікону Папа Римський Іван Павло ІІ.
     А у 2009 Папа Римський Бенедикт ХVI благословив і освятив золоті корони для Гошівської чудотворної ікони Божої Матері. Апостольська столиця надала Гошівському монастиреві декрет про оголошення його Базилікою і прилучення до великих Марійних відпустових місць Католицької церкви в усьому світі.
     В книзі прослідковується чітка хронологія подій, є старі фотографії, також надаються уривки з документів та документальних свідчень, записи людей, які спостерігали чудеса та записи щодо кількості прочан на прощу.
     Релігійна нав'язливість не притаманна цьому твору. Я сприйняла його скоріше як історичний документ зі спогадами людей, детальними описами інтер'єру та екстер'єру монастиря, подвигами людської волі. Як у вас буде можливість побувати на Прикарпатті обов'язково відвідайте Ясну Гору в Гошеві, бо воно того варте. І наостанок скажу одне - релігія недосконала, але тільки тому, що люди недосконалі.

2 коментарі: